FOREHAND İLE LOP YAPMAK
gorehand lob vuruşu

Bu lob şeklinde, backhand lob'da olduğu gibi topu yanıma alıp, raketirnin yüzünü açıyorum. Hareketi ileriye ve oldukça yu­karıya taşıyarak, yüksek ve uzun bir lob atıyorum. Vücudum gayet rahat ve topumu takip ediyorum. Genellikle oyuncular lobu, topun gidiş gelişlerinde uzun toplar karşısında güç du­rumlara düştükleri zaman veya dinlenebil­mek için düşünürler. Genellikle az antrenman yapılan bir vuruş olduğu, için hücum lobunu hiç düşünmezler. Bu vuruşta top diğer vuruşların hepsinden fazla yükseltilir. Eastem Forehand ve Eastren Backhand tutuşlarıyla ve alçaktan yükseğe olan here­ket stiliyle yapılır. Bu vuruşta meydana ge­len problemler ise; a) Topu yükseltmek için, topa vuruş anında raket yüzünü ne kadar açmalı, b) Topu oyunda tutmak için karşıdan gelen topun süratinden ne kadar faydalan­manın tahminini iyi yapmak lazımdır. Bu hareketi sağlarken topu dürtmek yerine, ha­reketin bitirilişini sonuna kadar devam ettir­melidir. Lob'da ustalık kazanıldıkça oyuncu lob yapacağını belli etmemeli, ön omuzunu döndürerek normal bir vuruş gibi göstermelidir. Topa doğru adım atmalı, aynı forehand ve backhand'deki gibi lop hareketi yapmalı, son ana kadar lob yapacağını gizle­melidir.

FOREHAND İLE LOB YAPMAK
gorehand lob vuruşu

Yukarıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi, lob yaparken en belli başlı özellik, hareketin aşağıdan ileriye ve yukarıya doğru uzaması oluyor. Burada topla buluştuğum anda rake­timin yüzü yere 15derece'lik bir açı yapıyor,topu hareketimle yukarıya taşıyıp, çok yüksek ve uzun bir lob yapıyorum. Tutuşum, Eastern backhand tutuşudur. Topu yanıma alıp, kon­trollu bir şekilde vuruşumu tamamlıyorum. İyi zamanlama ile yapılan lobların fayda­ları çoktur. Bu arada kullanılan hücum lobu, direkt olarak puanı kazanmada da kul­lanılabilir. Topun oyunda gidiş, gelişi sırasında ritmi ve sürati kırmak içinde yapılan bir vuruştur. Pek çok oyuncu filenin çok üzerinden geçen, uzun gelen ve oyuncuyu gerilere atan ve omuz hizasının üstünde vurulması gerekli olan yüksek topları sevmez. Lob fileye gelen oyuncuyu fileden geriye atar ve diğer oyuncunun fileye gelmesine yardım eder ve kontrolü ele geçirtir. Kuvvetli volesi olan ve devamlı fileye gelen oyuncuyu file­den uzaklaştırmak için kullanılabilir. Kısa yapılan loblar, daima filedekine avantaj sağlar. Eğer lob uzun dışarı gitmişse, ikinci lobda oyuncu topa biraz daha yaklaşmalı, aşağıdan yukarıya doğru hareketini, raketin yüzünü biraz daha açarak yapmalıdır. Bir diğer hususta ise, arka çizgiden yapılan lob­larda paralel değil, çapraz toplar kullan­malıdır. (Bilhassa rakibin backhand köşesine) Arka çizgiden, arka çizgiye çapraz olarak tenis kortu en fazla derinliğe sahip­tir.

gorehand lob vuruşu

Eğer, arka sahadan lob yapılacaksa, yüksek müdafaa lobu yapılmalıdır. Bunuda tamamen uzun taşıma hareketi yani topu yukarıya ve ileriye doğru götürme hareketi ile tamamlamalıdır. Eğer sahanın ortasında lob yapılacaksa, filedeki rakibini geçecek şekilde, kısa hareketle çabukluk ka­zanarak sürpriz lob yapmalıdır. Top kısa bir mesafe katedeceği için, uzun bir harekete ihtiyaç yoktur. Kısa mesafelerdeki zor pozisyonlarda, hızlı gelen servis karşılamalarında ve smaçla yapılan vuruşlara tekrar lobla cevap ver­mek istenirse, gelen hızlı topa karşı, raketin yüzünü yavaşça açmak ve hafif kesikle topu havaya doğru kaldırmak yeterli olur. Genellikle en iyi lob, raki­bin backhand'ine doğru yapılan lob'dur. Rakip bu topu yüksek backhand vole veya backhand smaç ile almak zorunda kalır. Bunun içinde backhand tarafına yapılan loblar genellikle fazla yüksek yapılmazki, rakip oyuncu backhand tarafından kaçarak topu forehand smaç tarafına alamasın. Eğer gerçekten çok zor durumda kalırsanız, lob çok yüksek ve uzun yapılmalıdır, sonra rahat bir pozisyona geçebilirsiniz. Lobların değişik gidiş şekilleri: Lobda birinci istek, topun yükseklik veri­lerek zaman kazandırması, bu sayede sahada oyuncu en ideal pozisyonunu tek­rar kazanmalı, ikincisi ise uzun yapılarak (Arka çizgiye en az 2m civarı) raki­bin sert smaçlarından kurtulmak. Şekilde de görüldüğü gibi değişik 3 lob türünde de değişik yükseklik ve top yere değdikten sonra değişik sıçrama görülür. a) Basic, normal lob, az topspin ile genellikle filenin 7m üzerinde ve yaptığı kavis ise eşitlilik gösterir. b) Underspin lob: Defansiv olanı daha yüksek atılır. Genellikle 10m ci­varındadır ve son metrelerde saha içersine dik bir açıyla iner, top düştükten sonra fazla ileriye doğru fırlamaz. c) Topspin lob : Bu türde ise topun kavisi daha düşüktür ,(Filenin üzerinden 4 m ila 6 m) fakat hızlıdır. Genellikle hücum için veya direkt puan için kullanılır. Top yere değdikten sonrada hızlanır.